TOP-8 powodów odmowy banków w udzielaniu kredytu

Published by admin on śr., 03/25/2015 - 16:15 in

Tags 

, ,
kredyt hipoteczny

Nawet podając cały żądany zestaw dokumentów, kredytobiorca może nie uzyskać kredyt w banku. Opowiemy o najczęstszych przyczynach niechęci banków do udzielania kredytów. Opowiemy o najczęstszych przyczynach dlaczego banki nie chcą udzielać kredytów.

1. Brak historii kredytowej

Brak historii kredytowej jest traktowany przez banki jako wielki minus, ponieważ w takiej sytuacji instytucja finansowa nie może ocenić kredytobiorcy. Standardowa europejska i amerykańska praktyka (https://en.wikipedia.org/wiki/Credit_score) działa dziś i w Polsce - ludzie bez historii kredytowej mogą liczyć na niewielką kwotę i wysoki procent.

2. Nieodpowiednia historia kredytowa

Bank może złożyć wniosek do Biura informacji kredytowej i dowiedzieć się nie tylko informacje o tym, czy są u kredytobiorcy w tej chwili zobowiązania kredytowe, ale i o tym, jakie kredyty kredytobiorca miał wcześniej w ciągu ostatnich 10 lat, czy wnosił płatności bez opóźnień.

3. Przekroczenie limitu kredytowego

Ta przyczyna może uniemożliwić wziąć pożyczki online w przypadku, gdy bank sprawdza poziom dochodów kredytobiorcy, ale on okazuje się niższy, niż jest to ustalone przepisami instytucji finansowej. Innymi słowy, w każdym banku obowiązuje zasada "30%" lub "40%" (w każdym przypadku cyfry są różne). Oznacza to, że jeśli miesięczna wypłata kredytowa przekracza 30 % lub 40 % od kwoty miesięcznych dochodów potencjalnego kredytobiorcy, bank odmówi w wydaniu kredytu.

4. Wysoki poziom zadłużenia

Najczęstszą przyczyną odmowy w wydaniu kredytu - wysoki poziom zadłużenia, gdy kredytobiorca posiada już kilka niespłaconych kredytów. Z jednej strony, bank rozumie, że kredytobiorca wykorzysta pieniędzy na spłatę starych długów, i taka "kredytowa piramida" prędzej czy później się zawali, w wyniku czego kredytobiorca nie będzie w stanie na czas spłacić dług. Z drugiej strony, banki rozważają kredytobiorców z dużą ilością kredytów jak ludzi, przyzwyczajonych do życia w dług i nie umiejących planować finanse i gromadzić oszczędności, co również zwiększa możliwość tego, ze kredytobiorca nie spraci kredyt w przypadku nieprzewidzianej sytuacji.

5. Zbyt częste kredyty

Jeśli kredytobiorca zbyt często zwraca się do banków po uzyskanie "kredytu", to może również niepokoić pracowników banku. Mogą zdecydować, że to jest analogicznie do poprzedniej sytuacji kiedy kredytobiorca bierze nowy kredyt na spłatę starych długów, czyli do budowania "piramidy kredytowej". Na pewno jest to ryzykowne dla banku, dlatego może być odmowa udzielenia kredytu.

6. Udzielanie błędnych informacji

Niewłaściwa lub błędna informacja, którą kredytobiorca podaje instytucji bankowej, wypełniając formularz i zbierając pakiet dokumentów, często staje się przyczyną odmowy udzielenia kredytów. Banki łatwo mogą sprawdzić dane, na przykład, porównać informacje i wynagrodzenia ze średnimi zarobkami na danym stanowisku w regionie.

7. Praca kredytobiorcy

Sytuacje mogą być różne, w szczególności, najczęściej jest to nieoficjalne zatrudnienie, w którym instytucja finansowa nie może sprawdzić poziom dochodów potencjalnego kredytobiorcy. Ponadto, ustawa nie chroni nieoficjalnie zatrudnionych osób, więc nie ma żadnych gwarancji, że człowiek z dnia na dzień nie straci pracy, a więc i źródła dochodu. Często banki odmawiają kredytobiorcom, jeśli ogólny staż pracy jest poniżej 1 roku albo jeśli staż w ostatnim miejscu pracy jest krótszy niż 6 miesięcy. Częsta zmiana pracy również zmnięsza szanse na uzyskanie kredytu, w szczególności na długi okres (kilka lat).

8. "Stop-warunki»

Jak pokazuje praktyka, w niektórych bankach może działać wiele tak zwanych stop warunków, do których odnosi się:
Wiek potencjalnych kredytobiorców
Zazwyczaj to jest problem dla młodych ludzi (z 18 do 21 lat lub od 18 do 25 lat) oraz satrszych osób (które mają 60-65 lat). Meldunek czy rejestracja
Bank może odmówić w kredycie, jeśli w regionie, w którym jest zarejestrowany kredytobiorca, nie ma biur, instytucji finansowych lub nie działa partnerska organizacja zajmująca się dochodzeniem zaległych długów.
Karalność
Karalność potencjalnego klienta lub jego bliskich może być czynnikiem decydującym o niepowodzeniu w uzyskaniu kredytu.
Niedokończony proces rozwodowy
Instytucje finansowe wolą nie wydawać kredutów, jeśli rozwód kredytobiorcy nie został zakończony, ponieważ, jak pokazuje praktyka, mogą wystąpić trudności z rozwiązaniem problemu, kto dalej będzie spłacać dług kredytowy.
Ciąża
Kobieta może uzyskać zwolnienie, jeśli bank uzna, że jest w ciąży i stara się ukryć ten fakt.
Niepracująca żona czy mąż, i obecność trzech lub więcej dzieci Banki rzadko dają kredyt taki rodzinom,ponieważ istnieje duży procent, że dług zostanie nie spłacony, więc mogą odmówić w wydaniu pożyczki. Na negatywną decyzję banku mogą mieć wpływ wszyskie wymienione przyczyny, zarówno indywidualnie, jak i łącznie. Na przykład, u kredytobiorcy dobra historia kredytowa i wysoki poziom dochodów, ale jest duże obciążenie długiem, a to może stać się przyczyną odmowy. A w niektórych przypadkach banki odmawiają ze względu na błędy bankowe. Na podstawie materiałów Kreditoff.